- Friday 23.11.
- Saturday 24.11.
- Sunday 25.11.
- Festival week
![]()
We have marked to the program the content which is at least partly in English.
Sunday’s program:
-
Sun03Dec201712:00Taidemuseo / Art museum, Kasarmintie 9, Oulu
Puheenvuoro ja keskustelu sarjakuvataiteesta: Ville Pirinen

Festivaalisunnuntain ohjelmisto järjestetään Oulun Taidemuseolla. Tilaisuudessa käsitellään sarjakuvataidetta sekä esillä olevien näyttelyiden välityksellä että kuvataiteen kautta.
Päivän aloittaa sarjakuvan läänintaiteilija ja sarjakuvantekijä Ville Pirinen. Hän kertoo meillään olevista projekteistaan ja työstään läänintaiteilija. Mitä on sarjakuvataide ja mihin lokeroon se kuuluu? Tilaisuudessa voi avoimesta keskustella sarjakuvan sijoittumisesta taiteen kentälle. -
Sun03Dec201712:45Taidemuseo / Art museum, Kasarmintie 9, Oulu
Inspiraatiota taiteesta: Lauri Ahtinen ja Harri Filppa

Sarjakuvantekijät Lauri Ahtinen ja Harri Filppa keskustelevat kuva-, sarjakuva- ja muiden taiteiden vaikutuksista heidän omaan työskentelyynsä. Keskustelussa keskikytään sekä Kalervo Palsaan kuva- ja sarjakuvataiteilijana että niihin lähtökohtiin, joista hänen tuotantoonsa on uppouduttu.

-
Sun03Dec201713:15Taidemuseo / Art museum, Kasarmintie 9, Oulu
Jorma Pitkänen: Jopen juhlakirja

"Savolaiselle ei pitäisi koskaan antaa kynää ja paperia käteen, siitä meikäläinen on varottava esimerkki."
- JOPE
Kuvatyön sankari, sarjakuvan stahanovilainen Jorma Jope Pitkänen on saavuttanut miehen iän. 70 ikävuoteen mahtuu muun elämän ja elämöinnin ohella 40 000 julkaistua sarjakuvaa. Se on maailman mittaluokassakin uskomaton luku.Jopen hahmot eivät ole sarjakuvasankareita vaan antisankareita: vastarannan kiiskiä, omissa heikkouksissaan rypeviä tyyppejä, jotka kiskovat itseään suosta savolaisen vääräleukaisuuden voimalla. Näkymätön Viänänen on pontikkaa keittävä pirttiviljelijä, kirjaimellisesti näkymätön tapaus yhteiskunnan laitamailta. Lempi on monissa liemissä keitetty evakkomummo, jonka suuta ei kuolemakaan tukkinut. Naapurin koira Lyyti haukkuu tasapuolisesti kaikki.
Täsmätarpeisiin suunniteltuja sarjoja eri alojen ja alueiden lehtiin on kymmeniä: Kisko, Paperitiikeri, Vossikka, Muikku-Koponen, Mauno Mansikka... Edes taiteilijaeläkkeen saaminen ei pysäyttänyt tehtailua. Jopen Juhlakirja on tiivistelmä yli 40 vuoden jälkeenkin jatkuvasta urasta.
Jopen juhlakirjan (Zum Teufel, 2017) ovat toimittaneet ja Jopea tapahtumassa jututtavat Ville Hänninen, Vesa Kataisto ja Kari Puikkonen.
-
Sun03Dec201714:00Taidemuseo / Art museum, Kasarmintie 9, Oulu
Max Andersonin näyttelykierros / exhibition tour

Oulun taidemuseolla esillä olevan Max Anderssonin (Ruotsi) näyttelykierros. Näyttely kierretään taiteilijan johdolla ja viimeistään tässä vaiheessa kannattaa mieltä painavat kysymykset päästää suustaa.
-
Sun03Dec201714:30Taidemuseo / Art museum, Kasarmintie 9, Oulu
Amr Mohammed Talaat

Henkilöhaastattelussa Oulun Sarjakuvakeskuksen ja Limingan taidekoulun yhteistyössä toteuttaman residenssin taiteilija Amr Mohammed Talaat (Egypti). Haastattelussa kuullaan hänen monipuolisesta urastaan sarjakuvantekijänä ja lisäksi mietteitä kahden kuukauden mittaiselta residenssijaksolta.
Tilaisuus päättyy Talaatin näyttelykierrokseen, jonka jälkeen ja ennen tapahtumaa on mahdollisuus tutustua myös Comics Effectsin muihin näyttelyihin.
-
Sun25Nov201812:00 - 13:15Kulttuuritalo Valve, Sarjakuvaluokka, Hallituskatu 7, Oulu
Mestarikurssi | Master Class


Norwegian comic artist Sigbjørn Lilleeng organizes a Master Class which puts the focus on flow and readability on the page. The Class is promoted towards adults and young adults interested in drawing comics. You can find pens and paper in the class, but you can also bring your own tools if you want to use a drawing tablet for example.
Norjalaisen sarjakuvantekijän Sigbjørn Lilleengin ohjaamassa mestarikurssissa keskitytään sarjakuvasivun sommitteluun ja sulavan lukukokemuksen toteuttamiseen. Kurssille ei tarvitse ilmoittautua ennakkoon, mutta tilaan mahtuu vain 10 ensimmäistä osallistujaa. Kurssi on kohdennettu sarjakuvapiirtämisestä kiinnostuneille nuorille ja aikuisille. Oulun Sarjakuvakeskus tarjoaa paperia ja kyniä, mutta kurssin harjoitukset voi toteuttaa myös itse tuomilla työvälineillä, jos esimerkiksi haluat piirtää digitaalisesti. Kurssin opetuskieli on englanti.
-
Sun25Nov201812:00 - 13:30Kulttuuritalo Valve, Elokuvateatteri Studio, Hallituskatu 7, Oulu
Suomen sarjakuvatutkimuksen nykytila
Mitä kuuluu Suomen sarjakuvatutkimukselle? Kuka sarjakuvaa tutkii ja missä? Miten sarjakuvaa voi ylipäätään tutkia ja mistä näkökulmista? Tule kuuntelemaan ja konsultoimaan asiantuntijoita. Jos tutkijuus kiinnostaa, tämä on oikea paikka!
Paikalla sarjakuvatutkimuksesta kertomassa, keskustelemassa ja konsultoimassa muun muassa Don Rosan Disney -sarjakuvista väitellyt Ankkatohtori Katja Kontturi (Jyväskylän yliopisto), sarjakuvan ja kirjallisuuden tutkija Filosofian tohtori Jyrki Korpua (Oulun yliopisto) ja Suomen ensimmäisen sarjakuvitetun pro gradu -tutkimuksen tehnyt Taiteen maisteri Harri Filppa (Lapin ylipisto).
Mikäli haluat saada tilaisuudessa palautetta omasta tutkimuksestasi niin lähetä suunnitelmasi osoitteeseen sarjakuvaoulu(at)gmail.com 18.11.2018 mennessä.
Tapahtuma järjestetään yhteistyössä Suomen sarjakuvatutkijoiden kanssa.
-
Sun25Nov201813:30 - 16:00Kulttuuritalo Valve, Elokuvateatteri Studio, Hallituskatu 7, Oulu
Sarjakuvapitchaus
-
Sun25Nov201814:00 - 15:30Kulttuuritalo Valve, Konst O. Deli, Hallituskatu 7, Oulu
Näin syntyvät sarjakuvahahmot
Koko perheen Oulun Sarjakuvafestivaalitapahtumassa sarjakuvantekijät ja kuvittajat kertovat ja piirtävät haastatteluiden siivittämänä sarjakuvahahmojaan.Tilaisuudessa hahmoja papereille loihtivat seuraavat taiteilijat, mainituista teoksistaan:
- Timo Kokkila: Peräsmiehen poika 002 (Sarvakuja, 2018)
- Mari Ahokoivu: Sanni & Joonas: Hugo-serkku (Kumiorava, 2016)
- Jii Roikonen: Soivan Siilin joulu nuottikirja (Nispero, 2018)
- Harri Filppa: Vastarannan Siili piipertää (Soiva Siili, 2017)
Tilaisuuden aikana on myös hyvä hetkinautia Konst O. Delin herkuista.

Taiteilijoiden teoksia voi tilaisuudessa tiedustella signeerattuna tekijöiltä tai vaihtoehtoisesti niitä on saatavilla Turun Sarjakuvakaupan Oulun toimipisteestä.
How comic characters are made
Comic makers and illustrators will be telling and drawing something of their comic characters through the interviews at the whole family's event Oulu Comics Festival.
At the event will the following artist draw their characters on the paper from their own works:
- Timo Kokkila: Peräsmiehen poika 002 (Sarvakuja, 2018)
- Mari Ahokoivu: Sanni & Joonas: Hugo-serkku (Kumiorava, 2016)
- Jii Roikonen: Soivan Siilin joulu nuottikirja (Nispero, 2018)
- Harri Filppa: Vastarannan Siili piipertää (Soiva Siili, 2017)
During the event there is also a good time to enjoy the delights of Konst O. Deli.
Artist's works can be asked by signatories from the creators or, alternatively, they are available at the Turku Comic Shop's Oulu store.
-
Sun25Nov201815:00 - 16:00Sarjakuvagalleria! | Comics Gallery!, Hallituskatu 7, Oulu
Sarjakuvagalleria!n näyttelykierros | Comics Gallery! exhibition tour
Ilpo Koskela esittelee näyttelynsä Lights on! Historia eloon sarjakuvan keinoin. Tarjolla virvokkeita

Ilpo Koskela presents his exhibition Lights on! History is alive in comics storytelling. Small refreshments!
-
Sun25Nov201816 -Oluthuone Leskinen, Kirkkokatu 10 (Rotuaari), Oulu
In memoriam 2018

Perinteisesti festivaaliväki on kokoontunut vielä sunnuntaina viimeisenkin ohjelman jälkeen rupattelemaan sarjakuvista ja mieltä polttavista asioita. Tänä vuonna festivaalin päättäjäiset siirtyivät myös ohjelmistoon ja toivotammekin sarjakuvakansan tervetulleeksi nauttimaan hyvästä seurasta, vielä kerran.Tapahtuma on pääsymaksuton ja K18.

Traditionally, the festival visitors and staff has convened on Sunday evening after the last program. This year, that meeting is also part of the festival program. We would like to welcome all visitors, exhibitors, staff, etc to enjoy a good company, once again.
The event is free of charge and K18.
-
Sun25Nov201816:00 - 16:30Kulttuuritalo Valve, Valvesali, Hallituskatu 7, Oulu
Flow-sirkus: Sirkusteltan naisen fantastinen show
Sirkusteltan naisen isojen hameiden alle kätkeytyy pieni sirkus, joka on täynnä leluja, nukkeja, sulkia, viuhkoja, pieniä valkoisia palloja, hattuja ja naamioita. Jokaiselle hameelle on oma shownsa minieläintarhasta lumoavaan sormijalkaiseen nuorallatanssijaan.Kahden ranskalaisen sirkustaiteilijan visuaalisesi kiehtova teos, ranskalaiselta nimeltään Les attractions extraordinaires de la femme chapiteau kuljettaa katsojat musiikillisesti maailman ympäri ja houkuttelee perheen pienimmät vanhempineen iki-ihanalle mielikuvitusmatkalle.
Lisätietoa Kultturitalo Valveen sivuilta...
Flow-circus: The Fantastic Show of the Big-top WomanHidden under the big skirts of the big-top woman is a tiny circus full of puppets and toys, feathers and fans, little white balls, hats, and masks. Every skirt is its very own show; an enchanting performance by a ropedancer, for example, or a miniature zoo!
“The Fantastic Show of the Big-top Woman” – originally called Les attractions extraordinaires de la femme chapiteau – is a visually intriguing performance by two French circus artists that induces the little ones, as well as their parents, on a divine imaginary journey and to travel musically around the world. -
Sat23Nov2019Sun24Nov2019Pääkirjasto | Main library, Kaarlenväylä 3, 1. krs, Oulu
Sarjakuvakeidas | Comics Oasis


Sarjakuvakeidas on avoinna 23.11. klo 11-19 ja 24.11. klo 12-15:30. Keidas antaa vierailijoille mahdollisuuden tehdä sarjakuvalöytöjä. Keitaalla on myynnissä sarjakuvakirjoja, tulosteita, oheistuotteita ja muuta materiaalia lukuisilla pöydillä, joiden takaa löytyy itsenäisiä tekijöitä, yrityksiä ja yhteisöjä. Sarjakuvakeidas sijaitsee Oulun kaupunginkirjaston pääkirjastolla.

On Saturday November 23th the Comics Oasis is open between 11am and 7pm and sunday Nov 24th between 12pm and 3:30pm. Oasis gives a pleasant opportunity to find all kinds of comic books from mainstream to alternative. There are also prints and other goodies on sale by different authors, companies and communities. The Comics Oasis is located at the Oulu city library's main library.
-
Sun24Nov201912:00 - 15:30Pääkirjasto | Main library, Kaarlenväylä 3, Oulu
Oulun pääkirjastolla 24.11. - Oulun Sarjakuvafestivaali 2019
Oulun Sarjakuvafestivaalin sunnuntain ohjelmisto on edellisiin vuosiin verrattuna uudistunut! Oulun kaupunginkirjastolta löytyy festivaalipäivän aikana myös iso määrä näyttelyitä ja Sarjakuvakeidas on avoinna 24.11. klo 12-15:30. Kahvila Tarina on avoinna 24.11. klo 12:00-15:00.
12:00 - Laituri: Late ja Kumppanit
lisää/more


Late ja kumppanit on varmasti useille Oulun ja Suomen muiden sarjakuvafestivaalien kävijöille festivaalipöydän takaa tuttuja. Haastateltavana Vastatuulen saluuna -sarjakuvalehden tuottaja Kaisa Åstrand ja lehden ulkoasuvastaava Marko Lappalainen. Latea ja kumppaneita on haastattelemassa Veli-Matti Ural. Laten ja kumppanit löytää myös tänä vuonna Sarjakuvakeitaalta.
You might recognize a group of artists called Late ja kumppanit as the happy bunch behind a festival table at the Oulu Comics Festival. Kaisa Åstrand the producer of the comic magazine Vastatuulen saluuna and Marko Lappalainen the man responsible for the visual design of the magazine are interviewed by Veli-Matti Ural. Late ja kumppanit have a table at the Comics Oasis once again.
piilota/hide
12:00 - Sarjasto: Pokuto - Pohjoinen Kustannustoiminta esittäytyy
lisää/more

Pokuto - Pohjoinen Kustannustoiminta ry on taiteilijayhteisö, joka on keskittynyt sarjakuvien julkaisuun. Pokuton linja alusta asti on ollut, että jokainen taiteilija hoitaa itse omat asiansa. Pokuto ei myöskään omista taiteilijoiden töitä, eikä omaa niihin käyttöoikeuksia. Tulot myydyistä albumeista menevät aina taiteilijalle itselleen. Yhteisö valitsee itse jäsenensä.

Pokuto kehitettiin vaihtoehdoksi perinteiselle omakustantamiselle, rikkaasta diversiteetistä nauttiville kotimaan sarjakuvamarkkinoille. Taloudelliset tulokset yhteisön jäsenille ovat olleet hyviä.
Etsimme joukkoomme uusia tekijöitä, tule kuulemaan menestystarinamme ja liity mukaan! Pokutosta ja pokutolaisten kanssa pääsee keskustelemaan festivaalien aikana Sarjakuvakeitaalla, pääkirjaston ala-aulassa.
Introducing: Pokuto
Pokuto - Pohjoinen kustannustoiminta association is a group of artists that has dedicated itself to publish comic books. The policy of Pokuto is as follows: Every artist deals with their own. Pokuto doesn’t own the products of the artist nor access rights to them. The proceeds of the sales go directly to the artists.
The artist group is looking for new members. Come and hear their story of rising to success. Pokuto also has a table at the Comics Oasis.
piilota/hide
12:15 - Sarjasto: Sarjakuvapitchaus | Comics Pitching
lisää/more
12:15 - Pakkala-sali nonstop: ANIMOITUJA TARINOITA
lisää/more

52 min
SUOSITUS: YLI 8-VUOTIAILLE TEKSTITYKSEN VUOKSI
Englanninkielinen, tekstitetty: suomiKettu ja jänis seikkailevat ystävineen metsässä, yhden perheen kaikki jäsenet ovat muodoltaan muuttuvia ja näemme myös sen, miten jäniksen olomuoto muuttuu sen siirtyessä tuonpuoleiseen.
- Kettu ja jänis: Voittaja, Alankomaat 2019
- Risteys – Junction, Liettua 2016
- Kettu ja jänis: Koti-ikävä, Alankomaat 2019
- Valottaret – RunningLights, Liettua 2017
- Kettu ja jänis: Aarre, Alankomaat 2019
piilota/hide
12:30 - Laituri: Kalevala sarjakuvissa
lisää/more

Meille suomalaisille Kalevalan kansalliseepos on niin syvälle juurrutettu arkeemme, että emme välttämättä edes tiedosta kuinka vakuutusyhtiömme ja jäänmurtajamme on nimetty mytologiamme mukaan. Mutta jos itse aikoo tehdä Kalevalaista sarjakuvaa, on parempi kiinnostaa mitä kaikkea aiheesta on jo tehty. Ja siitä on tehty paljon! Mitä kaikkea, siitä meille kertoo sarjakuvakäsikirjoittaja Vesa Vitikainen. (kuvitus Tuomas Myllylä)

To the Finns Kalevala is so deeply rooted in our every day culture that they might not even be aware how their insurance companies and icebreakers have taken their names from Finlands national epic. But if one decides to make a Kalevala comic one must know the Kalevala comics that came before. And there is a bunch of them! Comic book writer Vesa Vitikainen is ready to tell you all about it. (illustrations by Tuomas Myllylä)
piilota/hide
13:00 - Laituri: Jiipu Uusitalo: Kukkaisruoska
lisää/more


Jiipu Uusitalon uutuusteos Kukkaisruoska (Täysi käsi, 2019) sisältää tarinoita rankaisuvallasta. Värikkäitä satuja sekä kertomuksia siitä, miten ihmisiä ja eläimiä on kautta aikojen rangaistu ja mitä sillä on saavutettu. Teoksessa Uusitalo pohtii eri yhteiskuntamuotojen normien asettelua ja sitä, olisiko ”perinteisille” rangaistuksille vaihtoehtoja. Kaikki tämä kerrotaan elämäniloisten, mutta ei suinkaan virheettömien hahmojen kautta. Taiteilijaa haastattelemassa Reijo Valta.
How have both animals and people have been punished with violence throughout history? What has been accomplished by doing so? Could there be alternatives to the “traditional” ways of punishment? All this is told through cheerful characters that are not without their flaws in a new book by Jiipu Uusitalo Kukkaisruoska (Täysi käsi, 2019). Reijo Valta interviews the artist.
piilota/hide
13:30 - Laituri: Keskustelu lastensarjakuvista - Ahokoivu, Filppa ja Hyrri
lisää/more

Lavalle astelevat keskustelemaan lasten- ja nuorten sarjakuvista tuoreiden albumiensa merkeissä Mari Ahokoivu, Harri Filppa ja Juliana Hyrri. Keskustelu johdattelee myös vuoden 2020 Oulun Sarjakuvafestivaalin teeman, joka on lastensarjakuva.
Mari Ahokoivu, Harri Filppa and Juliana Hyrri enter to the stage to discuss about kids comics through of their recent albums. The talk will lead to the theme of the Oulu Comics Festival in 2020, which is kids comics.
Kalle Hakkolan & Mari Ahokoivun Sanni ja Joonas - Metsäretki (Kumiorava, 2019) -sarjakuva-albumissa Sanni ja Joonas suuntaavat raikkaan syksyiselle metsäretkelle, josta muodostuu mielenkiintoisten luontohavaintojen ja vilkkaan mielikuvituksen rikastuttama värikäs seikkailu! Mielikuvitus on koetuksella myös pitkällä junamatkalla. Keksivätkö lapset mieluisaa ajankulua, vai uhkaako matkasta tulla pitkäveteinen? Tässä kirjassa Sanni ja Joonas seikkailevat myös lyhyemmissä tarinoissa, joita on julkaistu aiemmin Ilta-Sanomissa ja Koululaisessa.
Harri Filpan lastensarjakuva-albumissa Vastarannan Siili - Värikäs silta (Soiva Siili, 2019) sateen jälkeen on Vastarannan taivaalle syntynyt lumoava sateenkaari. Vastarannan siili ja hänen veljensä mielestä sen päästä voisi löytyä aarre. Isä kertoo lapsille monta tarinaa taivaalle piirtyvästä värikkäästä sillasta, joka on aina yhtä kiehtova ilmestys. Saippuakuplien ja vanhojen tarujen välityksellä kirja suorastaan värittää tarinan sateenkaaresta. Mihin sinun mielestäsi värikäs silta johtaa?
Juliana Hyrrin ja Pauli Kallion Kalle, pallo ja sello (Suuri Kurpitsa, 2019) -albumissa Kalle on alakouluikäinen poika, joka pelaa jalkapalloa ja soittaa selloa yhtäläisellä innolla. Harrastusten yhteensovittaminen aiheuttaa kommelluksia ja ongelmiakin, ja lahjakkaaseen poikaan kohdistuu paineita keskittyä jompaankumpaan. Soitonopettaja Jemina Jousikolla ja valmentaja Pontus Bollanderilla lienee asiasta omat mielipiteensä. Kalle kuitenkin tasapainoilee iloisesti pallon ja sellon välillä ja saa myös parhaan pelikaverinsa Kanelin kiinnostumaan soittamisesta. Eräänä päivänä ystävykset törmäävät Eicca Toppiseen, joka on Kallen suuri selloidoli. Fantasiajaksoissa Kallea opastavat jalkapallon saloihin Messi, Ronaldo, Zlatan ja Teemu Pukki. piilota/hide
14:00 - Pakkala-sali: Pertti Jarla - Fingerpori

lisää/more

Ihmekaupunki Fingerporin luoja Pertti Jarla saapuu pitkien vaiheiden jälkeen jälleen pohjoiseen. Jarlan Karl-Barks-Stadt sijoittui Kemin pohjoismaisen sarjakuvakilpailun strippikategoriassa kolmanneksi vuonna 2006 ja oli Ilta-sanomien kuukauden kotimaisena sarjakuva marraskuussa 2006.

Sarjakuvan nimi vaihtui Fingerporiksi, koska Helsingin sanomat halusi sille lyhyemmän ja selkeämmän nimen. Ensimmäinen Fingerpori -sarjakuva ilmestyi lehdessä 5.2.2007.
Maanviljelijäperheessä Nastolassa kasvanut Jarla havaitsi jo varhain, että hän on kiinnostunut vain piirtämisestä. Pitkäaikaisesta huumorilehti Pahkasian avustajasta kasvoi Jari Sarasvuon luentovisualisoija, joka myös kuvitti hänen yrityskoulutuskirjan.
Nykyisin Jarlan luoma strippisarjakuva Fingerpori ilmestyy useissa lehdissä ja loppu ei edes häämötä. Välillä Jarla tutkailee hermoissaan olisiko juttujen tasossa tapahtunut laskua, mutta ei siltä näytä. Fingerpori.orgin mukaan, tasaista jöötiä on ollut. Kuuden stripin viikkotahtiin pääsemiseksi Jarlalle lukijoilta tulevat ideat ovat arvokkaita.
Jarlan kanssa Fingerporista on tarinoimassa Vesa Kataisto.
Tuoreimpana Fingerpori-albumina Pertti Jarlalta on ilmestynyt Fingerporin koko kuva 7 - Päivien kimallus (Like, 2019). Kirjaan on koottu nelivärisinä kaikki vuosien 2014–2015 stripit, joista osa julkaistaan nyt ensimmäistä kertaa albumissa. Kirsikkana kakun päällä aivan uusi, pitkä sarjakuvatarina Mikko Koukin ohjaaman Fingerpori-elokuvan tekemisestä.Comic artist and creator of Fingerpori Pertti Jarla arrives to north after a very long time. Jarla’s Karl-Barks-Stadt placed third in the strip category of the Kemi Nordic Comics Competition in 2006.
The name of the comic was changed to Fingerpori because the Helsingin sanomat newspaper wanted a shorter and clearer name for it. Nowadays comic strip appears in numerous magazines with no end in sight. According to the Fingerpori website the comic is as strong as ever. Idea suggestions from the readers of the comic have been very precious to Jarla while keeping the pace of making six comic strips each week.
Jarla is interviewed by Vesa Kataisto.
The latest Fingerpori comic album is called Fingerporin koko kuva 7 - Päivien kimallus (Like, 2019) which consists of all the strips published from 2014 to 2015. The book also includes a never before seen comic story about the making of Fingerpori the movie, directed by Mikko Kouki.piilota/hide
-
Sun24Nov201912:15 - 13:30Pääkirjasto, Sarjasto | Main library, Kaarlenväylä 3, 3. krs, Oulu
Sarjakuvapitchaus | Comics Pitching


Sarjakuvapitchaus tuo taiteilijat ja kustantajat yhteen. Se on tilaisuus, jossa sarjakuvantekijät pääsevät esittelemään ideoitaan ja projektejaan raadille, joka koostuu useiden kustantajien edustajista.
Lisätietoa Sarjakuvapitchauksesta sen tapahtuman alasivulta!!!
-
Sun24Nov201914:00 - 15:30Pääkirjasto, Sarjasto, Kaarlenväylä 3, 3. krs, Oulu
Näin syntyvät sarjakuvat ja sarjakuvahahmot

Koko perheen Oulun Sarjakuvafestivaalitapahtumassa Sarjakuvantekijä Veli-Matti Ural opastaa kävijöitä avoimessa sarjakuvapajassa sarjakuvan saloihin.
Taustalla sarjakuvantekijät piirtävät omien lapsille ja nuorille suunnattujen sarjakuviensa hahmoja. Tilaisuudessa hahmoja isolle kankaalle loihtivat sarjakuvantekijät:- Juliana Hyrri: Kalle, pallo ja sello (Suuri Kurpitsa, 2019)
- Harri Filppa: Vastarannan Siili - Värikäs silta (Soiva Siili, 2019)
- Mari Ahokoivu: Sanni ja Joonas - Metsäretki (Kumiorava, 2019)
Kaikki ovat tervetulleita piirtämään, kuuntelemaan ja katselemaan! Tarvittavat välineet löytyvät Sarjastolta ja osallistuminen ei vaadi aikaisempaa kokemusta.Tapahtuman musiikillisesta annista huolehtii Vastarannan Siili!
Comics Workshop for the whole family. Open and free for everyone to join.
In the background comic artist draw characters for children. The characters will be projected on to a big screen. The artists include: Mari Ahokoivu, Harri Filppa and Juliana Hyrri.
All of you are more than welcome to join to draw to listen and to watch.
-
Sun24Nov201914:00 - 15:45Pääkirjasto, Laituri | Main library, Kaarlenväylä 3, 1. krs, Oulu
Suomen sarjakuvatutkimuksen nykytila


Viime vuonna Oulun Sarjakuvafestivaalilla alkanut ja suuren suosion saanut Suomen sarjakuvatutkimuksen nykytila -keskustelu saa tänä vuonna jatkoa.
Mitä kuuluu Suomen sarjakuvatutkimukselle juuri tällä hetkellä? Kuka sarjakuvaa tutkii ja missä? Miten sarjakuvaa voi ylipäätään tutkia ja mistä näkökulmista? Tule kuuntelemaan ja konsultoimaan asiantuntijoita. Jos tutkijuus kiinnostaa, tämä on oikea paikka!
Tilaisuuden aluksi Harri Filppa esittelee Lapin yliopistolle toteuttamansa sarjakuvitetun artikkelin ja kertoo sen syntyprosessista. Ohjelma jatkuu Katja Kontturin esitellessä tulevaa Kalevalan sarjakuva-adaptaatioiden tutkimustaan. Kalevalaseuralta saadun apurahan voimin hän keskittyy apurahakauden aikana Kullervon tarinaan.
Paikalla sarjakuvatutkimuksesta kertomassa, keskustelemassa ja konsultoimassa muun muassa Don Rosan Disney -sarjakuvista väitellyt Ankkatohtori Katja Kontturi (Jyväskylän yliopisto), sarjakuvan ja kirjallisuuden tutkija Filosofian tohtori Jyrki Korpua (Oulun yliopisto) ja Suomen ensimmäisen sarjakuvitetun pro gradu -tutkimuksen tehnyt Taiteen maisteri Harri Filppa (Lapin yliopisto).
Muutaman esimerkin jälkeen keskustellaan Suomen sarjakuvatutkimuksen nykytilasta laajemmin. Mikäli haluat saada tilaisuudessa palautetta omasta tutkimuksestasi niin lähetä suunnitelmasi osoitteeseen sarjakuvaoulu(at)gmail.com 17.11.2018 mennessä.
Tapahtuma järjestetään yhteistyössä Suomen sarjakuvatutkijoiden kanssa.
Current state of Finnish comics research
The annual discussion on Finnish comics research continues also this year at Oulu Comics Festival.
What is going on in the comics research right now? Who makes research and where? How can a comics be studied at all and from which perspectives? Come to listen and talk with the experts. If you are interested in comics research, this is the place!
Included in the discussion are, among others. Katja Kontturi (PhD, Contemporary Culture Studies.) She defended her thesis, Don Rosa’s Disney comics as postmodern fantasy in the University of Jyväskylä. Jyrki Korpua (PhD, Literature) is a researcher of literature, cultural studies and comics in the University of Oulu. Harri Filppa (MA, graphic design) is a PhD student in the University of Lapland and made first Master's Thesis in Finland as a comic book.
The event is organized in cooperation with Finnish comics researchers.
-
Sun24Nov201916 -Oluthuone Leskinen, Kirkkokatu 10 (Rotuaari), Oulu
In memoriam Oulu Comics Festival 2019

Perinteisesti festivaaliväki on kokoontunut vielä sunnuntaina viimeisenkin ohjelman jälkeen rupattelemaan sarjakuvista ja mieltä polttavista asioita. Toivotamme sarjakuvakansan tervetulleeksi nauttimaan hyvästä seurasta, vielä kerran. Tapahtuman livemusiikista vastaa Ville Pirinen Combat School.Tapahtuma on pääsymaksuton ja K18.

Traditionally, the festival visitors and staff has convened on Sunday evening after the last program. We would like to welcome all visitors, exhibitors, staff, etc to enjoy a good company, once again. The live music at the event is provided by Ville Pirinen Combat School.
The event is free of charge and age limit is 18.
-
Sat21Nov2020Sun22Nov2020Pääkirjasto | Main library, Kaarlenväylä 3, Oulu
Sarjakuvakeidas | Comics Oasis
Sarjakuvakeidas on avoinna lauantaina 21.11. klo 11-18:30 ja sunnuntaina 22.11. klo 12-15:30. Keidas antaa vierailijoille mahdollisuuden tehdä sarjakuvalöytöjä. Keitaalla on myynnissä sarjakuvakirjoja, tulosteita, oheistuotteita ja muuta materiaalia lukuisilla pöydillä, joiden takaa löytyy itsenäisiä tekijöitä, yrityksiä ja yhteisöjä. Sarjakuvakeidas sijaitsee Oulun kaupunginkirjaston pääkirjastolla.
Näytteilleasettajat vuonna 2020
- Turun Sarjakuvakauppa
- Täysi käsi
- Nispero kustannus
- Suuri kurpitsa (vain lauantai)
- Pokuto - pohjoinen kustannustoiminta
- Musta Ritari kustannus ja Tarinoita Muinaisesta Pohjolasta
- Ilpo Koskela
- Limingan taidekoulu
- Jiipu Uusitalo
- Elontaival / Tuomas Moisanen
- Matti Reijonen (vain lauantai)
- Emma Haapamäki
-
Sat21Nov2020Sun22Nov2020Pääkirjasto | Main library, Kaarlenväylä 3, Oulu
Signeeraukset
LAUANTAI 21.11.
12:00
Kalervo Pulkkinen, Turun Sarjakuvakauppa
12:30
Emmi Valve, Turun Sarjakuvakauppa
13:00
Kevyt metallin tekijöitä, Musta Ritari
13:00
Tuomas Myllylä, Turun Sarjakuvakauppa
13:40
Pauli Kallio tavattavissa lauantain aikana, Suuri Kurpitsa
14:00
Jaana Suorsa, Turun Sarjakuvakauppa
14:45
Juba Tuomola, Turun Sarjakuvakauppa
15:20
Katkenneita lankoja tekijöitä, Turun Sarjakuvakauppa
15:55
Jyrki Mäki, Turun Sarjakuvakauppa
16:25
Jukka Takalo & Mika Lahtonen, Pokuto
16:55
Emilia Laatikainen, Suuri Kurpitsa
17:30
Sami Nyyssölä, Pokuto
18:10
Petteri Tikkanen, Turun SarjakuvakauppaSUNNUNTAI 22.11.
13:15
Kersantti Napalmin tekijöitä, Musta Ritari
14:15
Jari Terho, Turun Sarjakuvakauppa -
Sun22Nov202012:00 - 15:00Pääkirjasto | Main library, Kaarlenväylä 3, Oulu
Festivaalisunnuntain ohjelmisto | Festivals' sunday program
12:00 - FI - Lasten sarjakuvakilpailun Pohjois-pohjanmaalla satoa
lisää/more
Oulun Sarjakuvakeskus järjesti syksyllä 2020 pohjoispohjalaisille lapsille suunnatun sarjakuvakilpailun. Siihen osallistui yli 200 alle 12-vuotiasta nuorta sarjakuvataiteilijaa. Oulun Sarjakuvakeskuksen toiminnanjohtaja esitttelee kilpailun satoa.piilota/hide
12:15 - FI - Näyttelykierros Kulttuuritalo Valveella
lisää/more
Kulttuuritalo Valveen näyttelykierroksella tutustutaan kaikkiin Oulun Sarjakuvafestivaalin aikana esillä oleviin näyttelyihin. Osa taiteilijoista on paikalla esittelemässä näyttelyään. Tarkasta kaikki Kulttuuritalo Valveella sijaitsevat festivaalinäyttelyt. Tänä vuonna näyttelykierrosta voi seurata vain livestriimin välityksellä.
The exhibition tour at Cultural Centre Valve introduces all the exhibitions during the Oulu Comics Festival. Some of the artists are presenting their exhibition. Check out all the festival exhibitions in the Cultural Centre Valve.
piilota/hide
12:45 - FI - Kersantti Napalmin lastensarjakuva
lisää/more
Kaikkien lapsien on jossakin vaiheessa tehnyt mieli tarttua vanhempiensa sarjakuvahyllyissä komeileviin kersantti Napalm-sarjakuviin, mutta valveutuneet vanhemmat ovat yleensä torpanneet lastensa aikeet. Nyt kersantti Napalmista on julkaistu aivan upouusi lapsille suunnattu versio! Tarinat ovat reippaita ja kasvatuksellisia, kuvitus on iloisen värillistä ja teksti hyvää suomenkieltä. Mukana myös lapsille suunnattuja tehtäviä! Rusinana pullassa on vielä supersuosittu Peräsmiehen Poika oheissarjana!
Käsikirjoittaja Vesa Vitikainen, kuvitus Juho Sihvonen, Samuli Lahtinen, Markus Tuppurainen ja Timo Kokkila.
Tätä uutuutta ei vielä muualta saa!
piilota/hide
13:15 - FI - Juliana Hyrri ja keskustelua lastensarjakuvasta
lisää/more
Sarjakuvantekijä Juliana Hyrrin piirtämä ja Pauli Kallion kirjoittama Kalle, pallo ja sello (Suuri Kurpitsa, 2019) kertoo alakouluikäisestä Kallesta, joka pelaa jalkapalloa ja soittaa selloa yhtäläisellä innolla. Kalle tasapainoilee tarinassa iloisesti pallon ja sellon välillä. Hyrri keskustelee lastensarjakuvista käsikirjoittaja Kalle Hakkolan ja sarjakuvantekijöiden Harri Filpan ja Timo Kokkilan kanssa. Suomalainen lastensarjakuva on ollut lähes harvinaisuus, mutta edellisien vuosien aikana niitä on ilmestynyt useampia.
Vaikka monet pitävätkin sarjakuvaa lastenkulttuurina niin todellisuudessa sitä on sarjakuvataiteesta vain murto-osa.
Sarjakuvan luentaesitys: Kalle, Pallo ja Sello Anita Bangin kanssa Helsingin Sarjakuvafestivaaleilla 5.9.2020.
piilota/hide
13:45 - FI - Anu ja Jari Terho - Mukula
lisää/more
Mukula sarjakuvistaan tunnetut Anu ja Jari Terho kertovat Mukulan vaiheista. Vuosien varrelle mahtuu yhteistyötä sanomalehtien kanssa ja kolme kokoelma-albumia, joista viimeisin julkaistaan tämän vuoden Oulun Sarjakuvafestivaalilla. Mukula on seikkaillut sanomalehdissä lähes 10 vuotta. Sarjan kolmas sarjakuvakirja Mukula - parasta vuosikertaa (omakustanne, 2020) sisältää vuosien varrella ilmestyneitä sunnuntaistrippejä. Niistä meille selviää vastauksia kysymyksiin, joita emme ole ymmärtäneet esittää. Mitä onkaan paukkupakkanen? Entä koulukiusaus tai korvasieni? Voiko läppäriin pyyhkiä?
piilota/hide
14:15 - FI - Kalle Hakkola & Mari Ahokoivu - Sanni & Joonas
lisää/more
Ylitsepääsemittömistä syistä joudumme perumaan tämän ohjelman, mutta sarjakuvanystäville on luvassa joulukuun aika Sannin & Joonaksen yllätys Oulun Sarjakuvafestivaalin sosiaalisessa mediassa ja internet-sivuilla.
Sarjakuvantekijä Mari Ahokoivu ja käsikirjoittaja Kalle Hakkola ovat pitkän linjan tekijöitä sarjakuva-alalla. Heidän loihtimansa lastensarjakuva valloittaa maailmaa ja siitä on tehty käännöksiä jo useille kielille.
Sanni & Joonas sarjakuvat käsittelevät lasten maailmaa. Hupailevien sisarusten, Sannin ja Joonaksen tarinoista on ilmestynyt kaksi albumia, joista tuoreimpana Sanni & Joonas - Metsäretki (Kumiorava, 2019). Sanni & Joonas sarjakuvaa on julkaistu myös Koululainen -lehdessä vuodesta 2017 alkaen.
Keskustelussa pohditaan mm. mikä lapsia sarjakuvassa viehättää ja millaisena tekijät näkevät lastensarjakuvan tulevaisuuden.
piilota/hide
-
Sun21Nov202113:00 - 15:00Pääkirjasto, Sarjasto, 3. kerros | Main library, Sarjasto, 3rd floor, Kaarlenväylä 3, Oulu
Open stage - Verkostoitumistapahtuma | Networking
Festivaalisunnuntaina on hyvä hetkeksi rauhoittua pienen tarjoilun merkeissä keskustelemaan, kuuntelemaan tai jopa rohkaistua esiintymään avoimella lavalla (käytössä mikrofoni, atk ja internet). Ennen paluumatkaa on tärkeää tankata itsensä sarjakuvaähkyyn, ja vielä kerran ennen seuraavaa festivaalia hakea muilta alan tekijöiltä virtaa omaankin työskentelyyn.Suomen sarjakuvaseura täyttää tänä vuonna 50 vuotta. Tapahtuman aluksi esitellään seuran pitkää historiaa ja pohjustetaan Suomen sarjakuvaseuran 50-vuotisseminaaria, joka järjestetään Helsingissä Kirjan talolla Suomen sarjakuvaseuran perustamispäivänä 23.11.2021. Osuutta juontaa Vesa Kataisto.

Sarjakuvantekijät ry on suomalaisten sarjakuvantekijöiden etujärjestö. Yhdistys on perustettu vuonna 1995, kuluvana vuonna 2021 jäseniä on noin 170. Yhdistyksen toiminnasta kertoo sarjakuvantekijä ja puheenjohtaja Timo Kokkila.
Jos haluat ennakkoilmoittautua esiintyjäksi avoimella lavalla, niin laita viestiä: sarjakuvaoulu(ät)gmail.com. Julkaisemme ilmoittautuneet näillä sivuilla ja sosiaalisessa mediassa.

The festival Sunday is a good moment to relax and talk, listen, and even dare to perform on the open stage (a microphone, computing hardware, and the Internet will be available). Small refreshments will be served. It’s important to thoroughly immerse yourself in comics, and absorb some energy from other agents of the industry for your own work, for your way home and until the next festival.The Finnish Comics Society will have its 50th anniversary this year. For the start of the day’s event, a presentation about the society’s long history will be given, as well as a preamble to the 50th anniversary seminar of The Finnish Comics Society. The seminar will be organized at Kirjan talo in Helsinki on the foundation day of The Finnish Comics Society, 23rd of November 2021. This stage will be hosted by Vesa Kataisto.
The Finnish Comics Professionals is an organisation of professionals in the Finnish comics industry. The organisation was founded in 1995 and it promotes the professional and social benefits of comics authors and the recognition of the industry. Comic artist and chairman Timo Kokkila talks about the association.
If you want to register your performance on the open stage in advance, please send an email to sarjakuvaoulu(at)gmail.com. We will publish the list of registered performermers on this site and our social media platforms.
-
Sun21Nov202116 -Oluthuone Leskinen, Kirkkokatu 10 (Rotuaari), Oulu
In memoriam Oulu Comics Festival 2021
Perinteisesti festivaaliväki on kokoontunut vielä sunnuntaina viimeisenkin ohjelman jälkeen rupattelemaan sarjakuvista ja mieltä polttavista asioita. Tapahtuma on erittäin vapaamuotoinen, pääsymaksuton ja K18. Varaudu todistamaan henkilöllisyytesi ja näyttämään koronapassi.
It is a tradition that festival attendees gather on Sunday after the final event to chat about comics and other topics. This event is very casual, entrance is free and adults only. Be prepared to prove your identity and show your corona passport. -
Sun13Nov202212:00 - 16:00Pekurin kirjasto | Pekuri library, Kauppakortteli Pekuri, Kauppuerienkatu 10 (2. krs), Oulu
Kuka muistaa vanhat sarjakuvat? -seminaari


Kenen puoleen kääntyä, jos haluaa tietää missä lehdissä julkaistiin Vihtoria ja Klaaraa? Kuka osaa kertoa, onko Hal Forrestin sarjakuvia julkaistu suomeksi? Milloin Martti Masala kuoli? Monissa eri muodoissa julkaistu sarjakuva jää perinteisten muistiorganisaatioiden luettelointitapojen välimaastoon.
Kuka muistaa vanhat sarjakuvat? -seminaarissa tietokirjailija Reijo Valta luo katseensa pohjoisen sarjakuvan varhaisiin vaiheisiin. Pienlehtien olemukseen pureutuu sarjakuvakäsikirjoittaja Pauli Kallio ja Jyrki Liikka. 50-vuotiaasta Puupäähatusta kertoo sarjakuvaneuvos Juhani Tolvanen. Toimittaja, tietokirjailija ja sarjakuvaneuvos Ville Hänninen pohtii, miten käsitys sarjakuvasta on vaikuttanut sarjakuvahistorian kirjoittamiseen.
Lisäksi keskustellaan melkein unohdetuista sarjakuvantekijöistä, Suomen sarjakuvamuseosta ja sarjakuvan muistamisen tulevaisuudesta. Keskustelijoina Ville Hänninen, Reetta Laitinen ja Timo Kokkila.
Who remembers old comics? -seminar
Who to rely on, when you want to know which magazines had Vihtori and Klaara? Who can tell if Hal Forrest´s comics have been published in finnish? When did Martti Masala die? A comic published in many different ways will fall between traditional memory organizations´ cataloging.
Non-fiction author Reijo Valta will glimpse into the history of northern comics in the Who remembers old comics? -seminar. Comic scriptwriter Pauli Kallio and Jyrki Liikka will delve into the essence of zines, and comic counselor Juhani Tolvanen will tell us about the 50- year old Puupäähattu prize. Journalist, non-fiction author and comic counselor Ville Hänninen reflects on how the perception of comics has influenced the writing of comics history.
In addition, there will be discussions about almost forgotten comic authors, the Finnish Comic Museum and the future of comic memorisation. The panelists are Ville Hänninen, Reetta Laitinen and Timo Kokkila.
-
Sun13Nov202216:00 -Oluthuone Leskinen, Kirkkokatu 10, Oulu
In memoriam Oulu Comics festival 2022

Perinteisesti festivaaliväki on kokoontunut vielä sunnuntaina viimeisenkin ohjelman jälkeen rupattelemaan sarjakuvista ja mieltä polttavista asioita. Tapahtuma on erittäin vapaamuotoinen, pääsymaksuton ja K18.
It is a tradition that festival attendees gather on Sunday after the final event to chat about comics and other topics. This event is very casual, entrance is free and adults only. -
Sun12Nov202312:00 - 14:00Kulttuuritalo Valve | Cultural Centre Valve, Hallituskatu 7, Oulu
Festivaalisunnuntain ohjelmisto | Festivals' sunday program
Oulun Sarjakuvafestivaalin sunnuntain ohjelmistossa keskitytään viettämään isänpäivää. Tilaisuuden musiikista vastaa Musiikkiryhmä Pönkän Pumppu.Kalle Hakkolan ja Mari Ahokoivun Sanni & Joonas matkalla (Kumiorava, 2023) on juuri ilmestynyt hulvaton lastensarjakuvateos, joka suorastaan tempaisee lukijansa sarjakuvamatkalle. Teoksen käsikirjoittanut Hakkola ja kuvittanut Ahokoivu kertovat uutuuskirjasta ja sen synnystä Harri Filpan haastateltavana.
Oulun Sarjakuvakeskus järjesti sarjakuvapajoja yhteistyössä Nuorten Ystävien kolmen Klubitalon ja Verton kanssa. Pajoihin osallistujat valitsivat yhteiseen antologiaan onnellisuus -teeman ja työskentelivät syksyn omien sarjakuviensa parissa. Tapahtumassa julkaistaan ja esitellään Emilia Laatikaisen ja Harri Filpan toimittama onnellisuus -antologia, jonka on kustantanut Oulun Sarjakuvaseura ry. Antologiasta kertomassa tekijöiden osalta myös Pasi Kankainen ja Nanna Karlsson.
Pop up -sarjakuvakeskuksen valtasivat Enontekiön, Sallan, Taivalkosken, Vaalan ja Kuhmon kirjastot syksyn aikana. Oulun Sarjakuvakeskus toteutti tapahtumien yhteydessä sarjakuvapajoja, joissa tuotettiin sarjakuvia minun kuntani -teemalla. Nyt esiteltävä Minun kuntani - sarjakuvakirja on kooste sarjakuvapajoissa syntyneistä taideteoksista. Teoksesta ja pop upeista keskustelemassa antologian toimittaneet Emilia Laatikainen ja Harri Filppa.
Tapahtuma-alueella on myös kaikenlaista mukavaa tekemistä sarjakuvan parissa koko perheelle. Luvassa on piirustustehtäviä, pelejä ja leikkimielistä tekemistä.
Lisätietoa Nuorten Ystävien Klubitalojen ja Verton toiminnasta:
Klubitalo Pönkkä, Oulu
Klubitalo Roihula, Rovaniemi
Klubitalo Tönäri, Kajaani
Verto, OuluOn Sunday, the Oulu Comics Festival program is dedicated to celebrating Father's Day. The musical performance for the occasion will be provided by the Music Group Pönkän Pumppu.
Kalle Hakkola and Mari Ahokoivu's Sanni & Joonas matkalla (Kumiorava, 2023) is a hilarious new children's comic book that sweeps its readers into a comic adventure. Hakkola, who wrote the book, and Ahokoivu, who illustrated it, will discuss the new book and its creation in an interview with Harri Filppa.
Oulu Comics Center organized comic workshops in collaboration with Nuorten Ystävät, including three Clubhouses and Verto. Participants in the workshops selected the theme of 'Happiness' for a collective anthology and worked on their own comics throughout the autumn. The event will feature the release and presentation of the 'Happiness' Onnellisuus (Oulun Sarjakuvaseura ry, 2023) anthology, edited by Emilia Laatikainen and Harri Filppa, and published by the Oulu Comics Society. Two of the artists Pasi Kankainen and Nanna Karlsson will be telling more about the anthology.
Five libraries in Northern Finland were taken over by the Pop-Up Comic Center this autumn. In conjunction with the events, Oulu Comics Center conducted comic workshops where comics were created with the theme 'My Municipality.' The newly released Minun kuntani (Oulun Sarjakuvaseura ry, 2023) comic book is a compilation of the artworks produced in these workshops. The anthology's editors, Emilia Laatikainen and Harri Filppa, will discuss the book and the Pop-Up Center.
-
Sun17Nov202412:00 - 15:00Kulttuuritalo Valveen ravintola | Cultural Centre Valve restaurant, Hallituskatu 7, Oulu
Festivaalisunnuntain ohjelmisto | Festivals' sunday program
Oulun Sarjakuvafestivaalisunnuntain ohjelmisto koostuu sarjakuvataiteeseen liittyvien tapausesimerkkien esittelystä.
The Oulu Comics Festival Sunday's program consists of the presentation of case examples related to comic art.

12.00 - Mainonnallinen sarjakuva - Cheap Energy
lisää/more
Sarjakuvaa on hyödynnetty mainonnassa pitkään, mutta kokonaisia mainonnallisia sarjakuva-albumeita näkee harvemmin. Energiayhtiö Cheap Energy rantautui Suomen markkinoille ja aiemmin ruotsiksi julkaistu Fredrik Steenin ideoima sarjakuva-albumi Palle och Energitjuvarna - Varför elen blev så dyr (Cheap Energy, 2023) julkaistaan nyt suomeksi Lassi ja energiavarkaat (Cheap Energy, 2024).Lassi ja energiavarkaat sarjakuvassa käsitellään sähkömarkkinoiden toimintaa. Teoksen on kuvittanut Ola Skogäng, joka on yksi Ruotsin eturivin pilapiirtäjistä ja sen on käsikirjoittanut Ola Claësson. Alunperin ruotsiksi ilmestynyt teos julkaistaan nyt myös suomeksi. Ilpo Koskela on toteuttanut suomenkieliseen teokseen uusia kuvituksia esimerkiksi tapahtumapaikkojen osalta.
Mainonnallisesta sarjakuvasta keskustelemassa Lassi ja energiavarkaat -teoksen välityksellä sarjakuvantekijä Ilpo Koskela ja teoksen suomentaja Vesa Kataisto.
Comics have been used in advertising for a long time, but you rarely see full promotional comic albums. The energy company Cheap Energy has entered the Finnish market and the comic book Palle och Energitjuvarna – Varför elen blev så dyr (Cheap energy, 2023), previously published in Swedish and conceived by Fredrik Steen, is now published in Finnish as Lassi ja Energiavarkaat (Cheap energy, 2024).
Lassi ja Energiavarkaat is a comic about the functioning of the electricity market. It is illustrated by Ola Skogäng, one of Sweden's leading comic artists, and written by Ola Claësson. Originally in Swedish published book is now also available in Finnish. Ilpo Koskela has added new illustrations to the Finnish version, for example for the locations of the events.
Comic artist Ilpo Koskela and translator Vesa Kataisto discuss advertising comics via comic book.
piilota/hide
12.45 - Sanan ja runon malja
lisää/more
Oulun kirjailijaseuralla on käynnissä Sanan ja runon malja -hanke, jossa kirjailijat kirjoittavat vesireitteihin liittyviä tekstejä. Tekstit ovat pohjana Delta Life – Kaupunki syntyy suistoon -kokonaisuuden esityksille sekä tuotannoille. Delta Life -kokonaisuudesta on tulossa vuonna 2026 elokuun ja koko vuoden huipentuma Oulujoen suistossa. Sanan ja runon malja on osa Oulun kirjailijaseuran Kirjallisuushanketta, jolle Oulun kulttuurisäätiö on myöntänyt rahoitusta.Alueen vesireittejä ovat muun muassa Iijoki, Kiiminkijoki, Kalajoki sekä Oulujoki, joka on elänyt lohen aikaa, tervan aikaa, vesivoiman aikaa. Lisäksi Oulu on saanut laajalta alueelta vaikutteita merireittejä pitkin, sillä Oulusta on ollut ikiaikaiset yhteydet eri puolille Eurooppaa.
Kirjailijoiden kirjoittamat uudet tekstit toimivat itsenäisinä teoksina, mutta ne voivat olla pohjana, materiaalina, virikkeenä tai käsikirjoituksena myös muiden taiteenlajien teoksille, esimerkiksi tanssiteokseen, näytelmään tai lyhytelokuvaan. Tarkoitus on, että esimerkiksi teatterit voivat käyttää hankkeessa syntyviä tekstejä esitystensä pohjana.
Hanketta ja siinä syntyneitä tekstejä ja sarjakuvia ovat Oulun Sarjakuvafestivaalilla esittelemässä idean isä Jukka Takalo, Ilpo Koskela ja Veli-Matti Ural.
The Oulu Writers Association is running a project called Sanan ja runon malja, where writers are writing texts related to waterways. The texts are the basis for the presentation and the productions of Delta life.
New texts written by writers can be used as independent works, but they can also serve as a basis, material, stimulus or script for works in other arts, such as a dance piece, a play or a short film. The intention is that, for example, theaters can use the texts produced by the project as a basis for their performance.
Jukka Takalo, the father of the idea, Ilpo Koskela and Veli-Matti Ural will be presenting the project and the resulting texts and comics at the Oulu Comics Festival.
piilota/hide
13.30 - Monialainen oppimiskokonaisuus - sarjakuva edellä
lisää/more
Oulun Sarjakuvakeskus toteutti syksyllä 2024 Ritaharjun koulun 5.-luokkalaisille monialaiseen oppimiskokonaisuuteen liittyvän sarjakuvaprojektin. Jokainen peruskoululainen osallistuu lukuvuoden aikana yhteen monialaiseen oppimiskokonaisuuteen, jonka tarkoituksena on yhdistää eri oppiaineiden sisältöjä.Syksyn monialaisen oppimiskokonaisuuden teemana koululla oli kivikausi, jota lähdettiin työstämään sarjakuvamuotoon. Sarjakuva on loistava keino yhdistää eri oppiaineiden sisältöjä, koska lähtökohtaisestikin sen tekemisessä yhdistyy niin äidinkieli, kirjallisuus kuin kuvataidekin. Tässä kokonaisuudessa pääsimme yhdistämään lisäksi muun muassa historiaa ja nuorten omia kokemuksia. Sarjakuvia lukiessa ja tehdessä voi päästä monilukutaidon kehityksen ytimeen.
Laadittu monialainen oppimiskokonaisuus tarjotaan kaikkien käyttöön Oulun Sarjakuvakeskuksen kotisivujen välityksellä (julkaistaan joulukuussa 2024 ja linkki ilmoitetaan myöhemmin). Tavoitteena on, että sitä hyödynnettäisiin tulevaisuudessa laajasta perusopetuksessa ympäri Suomen. Taiteen edistämiskeskuksen rahoituksella toteutetusta projektista kertomassa hankkeen parissa työskennellyt sarjakuvantekijä ja kuvataiteen opettaja Emilia Laatikainen.
Interdisciplinary learning module – Comic's way
In autumn 2024, the Oulu Comics Center realized a comic project for 5th graders related to a interdisciplinary learning module. During the school year, each primary school pupil participates in one interdisciplinary learning module, which aims to combine the content of different subjects.
The Stone Age -themed ensemble, mother tongue, literature and visual arts were combined. We were also able to combine history and the young people's own experiences among other things. Reading and making comics can get to the very essence of the development of multi-literacy.
Comic artist and visual arts teacher Emilia Laatikainen who worked with the project, talks about the experiences and results.
piilota/hide
14.00 - Kuninkaan kaupungissa (Limingan sarjakuvalinja, 2024)
lisää/more
Limingan Taidekoulun sarjakuvalinjan vuosittainen julkaisu on ottanut kahtenakymmenenä toimintavuonnaan monenlaisia muotoja. Taidekoululla on toteutettu journalistista sarjakuvaa, yhtäjaksoista ehjää tarinaa, teemallisia antologioita ja teatterikäsikirjoitukseen pohjaavaa paikallishistoriaa.Kuninkaan kaupungissa (Limingan sarjakuvalinja, 2024) on kasvanut ulos opiskelijatyön raameista- tekijöinä muodostamme ammattimaisen taiteilijoiden työryhmän jossa myös opettajat ja työharjoittelijat ovat edistäneet kirjan ilmaisua.
Kuninkaan kaupungissa pohjaa Katariina Lillqvistin animaatiokäsikirjoitukseen, joka julkaistaan kokopitkänä stop motion -elokuvana Oulu2026-kulttuuripääkaupunkihankkeen romanielokuvafestivaaleilla 2026. Kirjan valmistumista on valvonut ja tarkistanut Romanikulttuurin museo.
Kirjan tekemisen prosessi on monivaiheinen ja mielenkiintoinen, ja sitä avataan festivaalisunnuntain ohjelmassa. Miten projektiin päädyttiin, kuinka se toteutettiin ja mitkä ovat tulevaisuuden näkymät tarinalle, sarjakuvalle ja sen taiteelle? Lavalla kuulemme useampaa albumin tekemiseen osallistuvaa taiteilijaa.
In its twenty years the annual publication of the Liminka Art School's comics department has taken many different forms. The Art School has produced journalistic comics, continuous unbroken stories, thematic anthologies and theater scripts based on local history.
Kuninkaan kaupungissa (Limingan sarjakuvalinja, 2024) has grown out of the framework of student work – as authors, we form a professional team of artists in which teachers and interns have also contributed to the expression of the book.
Kuninkaan kaupungissa is based on the script of the animation by Katariina Lillqvist, which will be released as a full-length stop motion film at the Oulu2026-cultural capital project's Romani Film Festival 2026. The book has been supervised and reviewed by the Museum of Romani Culture.
The process of making the comics anthology is a multi-stage and interesting endeavor, and it will be unveiled in the Festival Sunday programme. How did the project come about, how was it realized and what are the future prospects for the comic book, story and its art? On stage we will hear from several artists involved in the making of the album.
Tekijät | Artists: Mikko Jylhä, Olli Kaihua, Lilja Kettunen, Tessa Astre, S.K , Micael Veteläinen, Tanja Sinko, Aliisa Lampi, S. Salo, Niilo Hankonen, Anteri Savukoski, Henry Sahrman, Riikka Sarvas, Miia Koivulampi, Hanna Kukko, Erno Tammelin, E. Mäenpää, Ella Leino, V. Hakomäki
Tekstin murreasu | The dialect of the text: Laila Nieminen ja Katariina Lillqvist
piilota/hide
15.00 - Oulun Sarjakuvafestivaali 2025 & 2026
lisää/more
Oulun Sarjakuvafestivaalin parissa alusta alkaen puuhannut Harri Filppa luo katsee tuleviin vuosiin ja suunnitelmiin. Oulu on Euroopan kulttuuripääkaupunki vuonna 2026.
Harri Filppa, who has been involved with the Oulu Comics Festival since the beginning, looks ahead to the coming years and plans. Oulu is the European capital of culture in 2026.
piilota/hide
Turun Sarjakuvakauppa on sunnuntaina avoinna klo 12-15.
Turku Comic Store is open on Sunday from 12:00 to 15:00.
-
Sun17Nov202416.00 -Oluthuone Leskinen, Kirkkokatu 10, Oulu
In memoriam Oulu Comics Festival 2024

Perinteisesti festivaaliväki on kokoontunut vielä sunnuntaina viimeisenkin ohjelman jälkeen rupattelemaan sarjakuvista ja mieltä polttavista asioita. Tapahtuma on erittäin vapaamuotoinen, pääsymaksuton ja K18.
It is a tradition that festival attendees gather on Sunday after the final event to chat about comics and other topics. This event is very casual, entrance is free and adults only. -
Sun16Nov202512:00 - 15:00Elokuvateatteri Studio | Studio Cinema, Hallituskatu 7, Oulu
Festivaalisunnuntain ohjelmisto | Festivals' sunday program

Ville Hänninen: Pekka Puupää 100 vuotta
Vuonna 1925 Ola ”Fogeli” Fogelberg loi sarjakuvan, jonka päähenkilö, hölmö mutta hyväntahtoinen Pekka Puupää on noussut suomalaisen sarjakuvaperinteen ikoniksi. Nyt juhlistetaan puupään satavuotista taivalta ja Ville Hänninen kertoo Fogelista ja hänen tuotantonsa kulttuurisesta merkityksestä. Hänninen esittelee myös Fogelbergin vähemmän tunnetun luomuksen Janne Ankkasen, joka täydentää kuvaa Fogelbergin monipuolisesta tuotannosta.
Reijo Valta: Fogelin Kilu-Kalle
Reijo Valta esittelee Fogelin Kilu-Kalle -sarjakuvan, jota julkaistiin Pohjolan Työ -lehdessä vuosina 1938–1939. Sarja edustaa aikakaudelleen tyypillistä huumorisarjakuvaa, jossa arjen kommellukset ja veijarimainen hyväntuulisuus ovat keskiössä, vaikka viimeisissä jaksoissa tunnelma kääntyykin kohti sotaan varautumisen aikaa.
Vesa Kataisto: Puupää-palkinnon tarina
Puupää-palkinnon historiasta ja merkityksestä suomalaisessa sarjakuvassa on kertomassa Vesa Kataisto. Suomen Sarjakuvaseuran vuodesta 1972 myöntämä palkinto on tunnustus ansioituneelle sarjakuvataiteilijalle ja sen symbolina toimii Pekka Puupään hattu.
Vuonna 2005 puupää-palkittu Jii Roikonen tuo esiin oman kokemuksensa palkinnosta ja sen merkityksessä suomalaisessa sarjakuvayhteisössä.
Kivi Larmola: Puupää-palkitun sarjakuvantekijän tarina
Kivi Larmola on kuulunut suomalaisen sarjakuvan kärkinimiin 1980-luvulta lähtien. Hän aloitti pienlehdissä ja on sittemmin julkaissut useita albumeit. Larmolan sarjakuvat käsittelevät arkea, ihmissuhteita ja yhteiskunnan ilmiöitä tarkkanäköisesti ja omaleimaisella huumorilla. Vuonna 1991 hänelle myönnettiin Suomen Sarjakuvaseuran Puupäähattu-palkinto.
Emilia Laatikainen: Ei ois susta uskonu ja Sarjakuva-Finlandia
Emilia Laatikainen voitti Sarjakuva-Finlandian vuonna 2024 teoksellaan Ei ois susta uskonu (Suuri Kurpitsa, 2023). Haastattelussa Reijo Valta johdattelee Laatikaisen kertomaan teoksen synnystä, sen henkilökohtaisesta ja taiteellisesta pohjasta sekä siitä, etenkin siitä mitä Sarjakuva-Finlandia -palkinto teokselle on merkinnyt. Keskustelussa pohditaan mm. miten palkinto vaikuttaa teoksen näkyvyyteen, tekijän tulevaisuuden mahdollisuuksiin ja suomalaisen nyky-sarjakuvan asemaan.
Ilpo Koskela: Oulun linna - Tarinoita pohjoisen kaupungista
Ilpo Koskela kertoo tulevasta teoksestaan Oulun linna - Tarinoita pohjoisen kaupungista (Tammi, 2026), jota esittelevä näyttely avautuu osana keskustakirjasto Saaren uutta Sarjastoa marraskuun 2025 aikana. Teos on visuaalinen aikamatka Oulun Linnansaaren vaiheisiin 1600-luvulta 1930-luvulle ja se yhdistää tarkkaa historiallista tutkimusta, tarinankerrontaa ja kuvallisia anekdootteja, kuten noitaoikeudenkäyntejä, salakäytäviä ja linnan tuhoja.
Harri Filppa: 20 sarjakuvantekijää ja 26 sarjakuvateosta -kirja ja katsaus tulevaan
Vuoden 2025 Oulun Sarjakuvafestivaalin päättää festivaalin alusta asti mukana olleen Harri Filpan puheenvuoro. Hän esittelee vuoden 2026 alussa julkaistavan Sarjakuvantekijää ja 26 Sarjakuvateosta - Sarjakuvia euro-arktiselta alueelta (Oulun Sarjakuvaseura, 2026) -kirjan, joka kokoaa yhteen kaksikymmentäkuusi sarjakuvateosta tarkastellen niitä sarjakuvakerronnan välityksellä. Filppa esittelee myös Keskustakirjasto Saaren uusia Sarjaston tiloja ja luo katsauksen tulevaan, vuoden 2026 Oulun Sarjakuvafestivaaliin, joka järjestetään 20.-22.11.2026.
Festivaalisunnuntain ohjelmistoa on tukenut Suomen kirjastosäätiö.
-
Sun16Nov202512:00 - 16:00Kulttuuritalo Valve | Cultural Centre Valve, Hallituskatu 7, Oulu
KYLÄYHTEISÖ VAAROJEN VÄLISSÄ -lautapelin koepelaaminen
Kyläyhteisö Vaarojen Välissä on paljon sarjakuvallisia elementtejä sisältävä noituusteemainen lautapeli. Sen neljättä beta -versiota pääsee koepelaamaan Oulun sarjakuvafestivaalilla 16.11.2025 Valveen raviontolassa klo 12-16. Tervetuloa kokeilemaan ja kuulemaan lisää pelistä sarjakuvantekijä Mikko Jylhän parissa! -
Sun16Nov202516.00 -Oluthuone Leskinen, Kirkkokatu 10, Oulu
In memoriam Oulu Comics Festival 2025

Perinteisesti festivaaliväki on kokoontunut vielä sunnuntaina viimeisenkin ohjelman jälkeen rupattelemaan sarjakuvista ja mieltä polttavista asioita. Tapahtuma on erittäin vapaamuotoinen, pääsymaksuton ja K18.
It is a tradition that festival attendees gather on Sunday after the final event to chat about comics and other topics. This event is very casual, entrance is free and adults only.


